top of page
  • Zdjęcie autoraSalvane

27.01.2021 - Informacje z rynku chińskiego

Zaktualizowano: 2 gru 2022

Na początku 2021 r. możemy podsumować zasięg największego szału zakupowego na świecie jakim jest Dzień Singla w Chinach. Podczas całego okresu Double 11 w 2020 r. (tj. 1-11.11.2020) osiągnięto sprzedaż na poziomie 115 mld USD.


Analizując ponad 317 tys. SKU oferowanych przez 6841 marek kosmetycznych dostępnych na platformach Alibaby widzimy, że trzy główne produkty tj. makijaż do twarzy, oczu oraz ust tworzą 73% sprzedaży całej kategorii kosmetycznej. Numerem cztery z kolei są przyrządy kosmetyczne, których sprzedaż okazała się niezwykle lukratywna podczas tak popularnych streamingów.

Od 1 stycznia br. Chiny wprowadziły też nowe prawo Regulations on the Supervision and Administration of Cosmetics (CSAR), które wprowadza całkowity nowy reżim prawny dot. regulacji kosmetyków produkowanych lokalnie oraz importowanych. Zmiany te będą obejmowały klasyfikację kosmetyków, prace związane z archiwizacją przed wprowadzeniem do obrotu, wymogi dotyczące etykietowania, ocenę skuteczności, nowe wymogi dotyczące rejestracji składników kosmetyków oraz nadzór po wprowadzeniu do obrotu zarówno kosmetyków, jak i surowców. Nowe przepisy wprowadzają także wyższe kary dla firm naruszających prawo.


Popyt na kosmetyki w Chinach rośnie w ostatnich latach w tempie dwucyfrowym i trend ten powinien się utrzymać, bowiem konsumpcja kosmetyków per capita w Państwie Środka wciąż jest znacznie poniżej światowych liderów. Swoistego rodzaju "wytrychem" jest wejście na chiński rynek cross border ecommerce (patrz: https://bit.ly/3sMwO26).


#Chiny #GDP #PKB #konsumenci #ProduktyKonsumenckie #InformacjeSalvane

bottom of page