„Nie musisz mnie szukać gdy masz dobry produkt.

Ja znajdę Ciebie.”

Słowa chińskiego dystrybutora wypowiedziane podczas spotkania biznesowego; 
kwintesencja strategii produktowej.

Cały świat już dawno dostrzegł atrakcyjność rynku chińskiego. Staliśmy się świadkami sukcesu sprzedaży zagranicznych marek za Wielkim Murem i siły zakupowej ponad trzystu milionowej tutejszej klasy średniej. A zatem na pierwszy rzut oka eksport do Chin powinien być prosty i szybki do rozpoczęcia. A jednak tak nie jest. 

 

Liczne regulacje prawne, inne uwarunkowania biznesu oraz odmienne normy produktowe sprawiają, że nie każdy produkt można sprzedać do Chin tak łatwo. Sukces mierzony jako powtarzalne transakcje handlowe,  są wynikiem końcowym całego procesu przygotowywań i odpowiedniego podejścia do rynku.

Pierwszym krokiem powinna być ochrona własnej marki oraz walidacja możliwości prawnych sprzedaży danego produktu za Wielki Mur. Lokalne normy produktowe nie zawsze są identyczne z europejskimi. Sprawdzenie zgodności produktu z normami i dopasowanie go do obowiązującej litery prawa, zwane certyfikacją produktu, jest więc konieczne by wejść głębiej w rynek, szczególnie w modelu tradycyjnego importu do Chin.

Sprzedaż do Chin jest możliwa również w formule cross-border. Jest to bardzo ważny kanał handlowy, w którym można sprzedawać wybrane produkty bez konieczności certyfikacji (np. wybrane kategorie kosmetyków bez koniecznych testów na zwierzętach). I choć od lat bardzo szybko się on rozwija, to należy pamiętać, że jest to pilotażowy projekt i nikt nie potrafi przewidzieć jak długo będzie otwarty. 

Chińczycy wymagają od dostawcy znacznie większego zaangażowania w projekt rozwoju rynku, niż zwykliśmy to robić w Europie. Oni nie szukają jedynie dostawcy gotowego tylko wystawić fakturę i wysłać towar. Oczekują pełnego wsparcia projektowego, marketingowego, budżetów oraz specjalnego traktowania ich przez dział eksportu. Nieprzygotowany producent spotkawszy liczne oczekiwania ze strony Chińczyka i brak konkretnego zamówienia, często niestety zniechęca się do biznesu. 

Zdecydowanie rekomendujemy zainteresowanie się rynkiem chińskim wszystkim ambitnym producentom dobrych produktów. Wiemy, że warto. Służymy naszym

doświadczeniem, kontaktami i wiedzą o nim wszystkim tym, którzy Chiny i Azję obrali za strategiczny kierunek rozwoju. Zapraszamy do zapoznania się z nami i szczegółami naszego wsparcia. 

 
 

Twój eksport do Chin wesprzemy na wiele sposobów

Napisz do nas.

©2020 by Michał Bielewicz

Wolisz porozmawiać? Zadzwoń, albo podaj swój telefon. Oddzwonimy. 

Salvane Sp. z o.o. 

ul. Al. Jana Pałwa II 27

00-867 Warszawa

KRS: 0000829287, NIP: 5272921165 

  • White Facebook Icon
  • White Twitter Icon
  • White LinkedIn Icon