Biznes w Azji z Salvane

Efektywne prowadzenie biznesu w Azji z pewnością jest w zasięgu polskich firm. Istotną zachętą dla ambitnych przedsiębiorców okazują się odnotowywane w ciągu ostatnich lat sukcesy sprzedaży europejskich marek na rynku dalekowschodnim. Wzrasta szczególnie wartość wymiany handlowej między Polską a Chinami, które – jako największy rynek konsumpcyjny świata – stanowią przyszłościowy kierunek ekspansji dla rodzimych przedsiębiorstw. Specyfika środowiska biznesowego tamtej części świata decyduje jednak o tym, że zarówno eksport, jak i import towarów z Azji jest nie lada wyzwaniem dla przedsiębiorców z Polski, mocno osadzonych w europejskich realiach i przyzwyczajeniach, które nie znajdują jednak odzwierciedlenia na specyficznym rynku azjatyckim. Skuteczny biznes międzynarodowy w regionie Azji i Pacyfiku najczęściej wymaga więc zaangażowania doświadczonego partnera znajdującego się bezpośrednio w Chinach.

Czym charakteryzuje się prowadzenie biznesu w Azji?

Na temat odmienności rynku chińskiego narosło już wiele często powielanych i niekoniecznie prawdziwych mitów. To, co jednak z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć o prowadzeniu biznesu w Azji, to fakt, że zadanie to stawia przed polskimi przedsiębiorcami tak możliwości, jak i szereg wyzwań, wobec których nietrudno o kosztowną pomyłkę.

Mimo że potencjał rynku azjatyckiego przedstawia się nadzwyczaj imponująco, a związane z nim liczby robią wrażenie na firmach z całego świata, to jednak sama gigantyczna skala potencjalnych konsumentów nie jest dla zagranicznych przedsiębiorców gwarantem sukcesu. Kluczowy okazuje się dobry produkt, przemyślany i dostosowany do tamtejszych standardów plan sprzedaży, adekwatny budżet oraz podejście do rynku chińskiego jako strategicznego kierunku rozwoju dla przedsiębiorstwa. Należy bowiem mieć na uwadze, że produkt, który z sukcesem sprzedał się w innych krajach, nie musi spotkać się z podobnym powodzeniem na rynku chińskim. Decydują o tym przede wszystkim restrykcyjne dla zagranicznych eksporterów wymogi chińskiego prawa i obowiązki związane z certyfikacją towarów.

Import towarów z Azji

Prowadzenie biznesu w Azji, składanie zamówień na odległość i brak fizycznej obecności importera bezpośrednio na miejscu produkcji jawi się wielu firmom jako dość ryzykowne przedsięwzięcie. Jeśli dołożyć do tego ogromne różnice kulturowe i odmienne uwarunkowania środowiska biznesowego, pomyślny import z Azji bez odpowiedniej strategii i wsparcia profesjonalistów wydaje się zupełnie niemożliwy. Jednocześnie hurtownia produktów azjatyckich zapewnia dostęp do towarów, o które trudno na rodzimym rynku, otwierając tym samym przed polskimi przedsiębiorcami nowe możliwości biznesowe. Jako Salvane pomożemy Ci je efektywnie wykorzystać, gwarantując kompleksową opiekę merytoryczną w procesie importu z Azji.

Eksport towarów do Azji

Chińczycy tworzą nowoczesne społeczeństwo pod względem potrzeb konsumpcyjnych, co decyduje o tym, że Państwo Środka jest dziś bardzo dojrzałym i atrakcyjnym rynkiem, który wciąż dynamicznie się rozwija. Wzmocnienie chińskiej gospodarki idzie w parze z rosnącą klasą średnią, będącą kluczową grupą docelową dla produktów importowanych. Warto jednak pamiętać, że współcześni konsumenci w Chinach poszukują wyłącznie produktów wysokiej, sprawdzonej jakości, w związku z czym eksport na ten rynek staje się coraz trudniejszy dla europejskich producentów. Kolejnym istotnym czynnikiem jest fakt, że marki zagraniczne, będące niegdyś swoistym wzorem doskonałości dla bogacącej się tamtejszej klasy średniej, znajdują dziś widocznie silniejszą konkurencję nie tylko w postaci globalnych graczy, ale również lokalnych, sukcesywnie zyskujących na swoim znaczeniu chińskich firm.

Przedsiębiorca, który chce prowadzić biznes w Azji, może boleśnie zderzyć się również z wyraźnie odmiennymi od rzeczywistości europejskiej realiami chińskiego rynku – szczególnie gdy nie posiada dedykowanej mu strategii, a jedynie opiera się na standardach znanych z rodzimego podwórka. Obserwując od kilkunastu lat reguły, wokół których zorganizowany jest rynek azjatycki, utwierdziliśmy się w przekonaniu, że sprzedaż na ten rynek zasadniczo różni się od eksportu do większości krajów, w związku z czym wymaga szczególnego zaplanowania.

Na czym polega pośrednictwo we współpracy z Azją?

Chińscy partnerzy wymagają od polskiego producenta, prowadzącego biznes w Azji, nie tylko dostarczenia wysokiej jakości towaru, ale również znacznie większego zaangażowania w cały projekt rozwoju rynku, niż zwykło się to robić na gruncie europejskim. Z tego powodu doświadczony pośrednik znajdujący się na miejscu w Chinach to zwykle konieczność do zbudowania trwałych relacji biznesowych z zagranicznymi partnerami.

Wobec tego rolą specjalistów z Salvane, jako pośredników i partnerów w biznesie w Azji, jest profesjonalna reprezentacja Twoich interesów w kontaktach z chińskimi partnerami. Gwarantujemy kompleksowe doradztwo i opiekę merytoryczną na wszystkich etapach eksportu i importu towarów z Azji, a nasi specjaliści zajmą się niezbędnymi formalnościami – od ochrony Twojej marki w Chinach, przez certyfikację produktów, aż po zabezpieczenie prawne transakcji i pomyślną finalizację sprzedaży.

Biznes międzynarodowy w regionie Azji i Pacyfiku

Biznes międzynarodowy w regionie Azji i Pacyfiku opiera się na relacjach, a niezrozumienie tamtejszej kultury biznesu może znacząco utrudnić lub nawet całkowicie uniemożliwić eksport i import z Azji. Brak ugruntowanych kontaktów biznesowych w Państwie Środka to również częsta przyczyna niepowodzenia ekspansji polskich firm na rynek dalekowschodni. Biznes w Azji wymaga więc – poza opracowaniem strategii operacyjnej i marketingowej – również znalezienia odpowiedniego partnera biznesowego, gotowego do szybkiego uruchomienia sprzedaży

Jakie towary są najczęściej importowane z Azji do Polski?

Import towarów z Azji do Polski zdominowany jest przez elektronikę, materiały włókiennicze, artykuły wyposażenia wnętrz, odzież i tekstylia, a także artykuły przemysłowe. Na rodzimym gruncie prężnie rozwija się ponadto import kosmetyków z Azji. Duże znaczenie dla polskich przedsiębiorców ma również import z Tajwanu, z którego pozyskujemy przede wszystkim półprzewodniki, elektronikę, panele LCD czy akcesoria samochodowe.